bezpieczeństwa i higieny pracy. Prowadzenie prac w sposób bezpieczny na zwyżce zależne jest między innymi od rodzaju sprzętu oraz stopnia dopasowania do niego poszczególnych zabezpieczeń. Oczywiście w zależności od rodzaju prowadzonych prac trzeba będzie wybrać też właściwą zwyżkę. Do działań podejmowanych w budowlance , remontach, elektryce, czy też przy sprzątaniu najlepiej sprawdzi się dobrze znana wszystkim zwyżka koszowa. Można też wybrać te przegubowe, teleskopowe czy też nożycowe. Warto jednak pamiętać, że każdy pracownik przed podejmowaniem zadań na samojezdnej zwyżce musi zapoznać się z dokładną instrukcją stanowiskową BHP. Sam dobór sprzętu natomiast musi być dostosowany do występującego ryzyka na danym stanowisku pracy. Trzeba mieć też odpowiednie uprawnienia i nigdy nie wolno przekraczać dopuszczalnego udźwigu urządzenia.
Pracując w otwartym terenie narażamy się
Prace na wysokościach należą do tych, które możemy zaliczyć do nieprzyjemnych, a w niektórych przypadkach - do niebezpiecznych. I to nie tylko sama wysokość może sprawiać nam kłopot. Pracując w otwartym terenie narażamy się na działanie czynników zewnętrznych. Warunki atmosferyczne mogą nieraz fatalnie utrudnić wykonywanie różnych prac. Korzystanie z pomocy urządzeń ułatwiających jest wówczas nieodzowne. Podnośnik, zwyżka, drabina, wysięgnik to tylko te podstawowe. W niektórych przypadkach są to maszyny samobieżne. Wyposażone w odpowiednie ogumienie - dotrą do trudnych miejsc i poradzą sobie w ciężkim terenie. Mogą one być sterowane w różny sposób. Z kabiny kierowcy, z kosza roboczego wysięgnika, z przenośnego pulpitu sterowniczego lub inaczej. Kosz roboczy, który przenosi pracownika to kapitalna osłona. Czuje się on w nim bezpiecznie. Pracując na wysokościach musi zachować jak najdalej idące środki ostrożności. Może się zdarzyć, że będziemy pracować przy urządzeniach, które nie są wyłączone z prądu.
Wybieramy wtedy zawód w którym będziemy
W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym musimy zdecydować kim będziemy w przyszłości. Dla większości z nas moment ten zaistniał po zakończeniu gimnazjum/podstawówki. Wybieramy wtedy zawód, w którym będziemy się kształcić w szkole średniej.
Większość chłopaków podejmuje decyzje o szkole budowlanej lub związanej z wszelkiego rodzaju pracami remontowymi.
Jednak na tym etapie niewielu z nich zadaje sobie sprawę prace na wysokościach, na podnośniku nie są łatwe, a często powodują wiele problemów. Dla niektórych trudna wydaje się być zwyżka, która nie wydaje się na pierwszy rzut oka przerażająca.
Należy pamiętać, że zrezygnowanie z wyuczonego zawodu nie jest niczym strasznym, a to zjawisko jest bardzo częste wśród młodzieży.
Często zdarza się, że po nawet kilkuletniej nauce nie czujemy, że praca ta jest dla nas i staramy się zmienić zawód.
Statystycznie patrząc, to większość z nas nie pracuje w swoim zawodzie, a naszą wymarzoną pracę znajdujemy dopiero za trzecim bądź czwartym razem.